CPM Cihazı Kiralama istanbul'da

SÜREKLİ PASİF HAREKET (CPM) KULLANIM ALANLARI

CPM (Diz bükme makinesi - pasif egzersiz cihazı) en yaygın olarak eklem cerrahisinden sonra normal eklem hareket açıklığının (ROM) iyileşmesini desteklemek ve böylece eklem sertliği komplikasyonlarını önlemek için kullanılır.

. Diz eklemi değişimi veya diz kıkırdağı tamiri ameliyatlarından sonra sıklıkla tavsiye edilir . Kalça ve diz hareket aralığını korumak için pediatrik ortopedik ameliyatlarda veya yaralanmalarda CPM'nin kullanımları da rapor edilmiştir.   CPM, ameliyat sonrası erken dönemde kullanılmaya başlandı ve maksimum sonuçlar için fizyoterapi ile birleştirildi. Cihaz, açık yaralara, hemşire bakımına veya harici tespit cihazlarına müdahale etmeden iyi tolere edildi.

CPM ayrıca total diz replasmanından sonra tromboza karşı profilaksi için tavsiye edilir , kullanımıyla ilgili az sayıda çalışmadan bir miktar destek alınır.

Sürekli Pasif Hareket (CPM) terapisi, bir eklemi pasif olarak, yani hasta herhangi bir çaba harcamadan hareket ettirmek için makineler kullanır. Motorlu bir cihaz, eklemi fizyoterapist tarafından belirlenen bir dizi derece ve hareket hızına tekrar tekrar hareket ettirir. CPM makineleri en yaygın olarak dize uygulanır, ancak kalça, omuz ve dirsek gibi diğer eklemler için versiyonları vardır.

CPM Cihazı şu durumlarda kullanılır;

Düzeltici osteotomi durumlarında
ACL / PCL yeniden yapımında
Karmaşık diz cerrahisinden sonra
Diz kapağı kemiği ameliyatlarında (Patellektomi / Patella kırıkları ameliyatları sonrası)
Eklem kıkırdak cerrahisi sonrasında
diz ve kalça protezleri sonrasında
Artroskopi ameliyatları sonrasında
Eklem yerinde yumuşak doku üzerinde operasyonlardan sonra
Sinovektomi ve artroliz kombinasyonlarıyla birlikte artrotomi ve artroskopi

Patella kırık ameliyatları sonrası
Diz ekleminde oluşan ödem ve hareket kısıtlamalarında
Alt ekstremite cerrahi veya travmalarından sonra rehabilitasyonun ilk aşamasında

Bacaklarda felç (ivme) durumlarında oluşmuş yada oluşabilecek lenf ödeminin önlenmesi, giderilmesi için pasif egzersiz cihazları kullanılmaktadır.

• Kalça ameliyatı: Bazı araştırmalar, kalça sıkışma ameliyatından sonra CPM'nin esnekliği artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir

CPM ayrıca bel ağrısının tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Bu kullanıma ilişkin araştırma sınırlıdır, ancak küçük bir çalışma, makineyi üç hafta boyunca günde bir ila üç kez 10 dakika kullanan kişilerin daha az ağrıya sahip olduğunu bulmuştur.